Translate

środa, 29 października 2014

Skała Czarownic cz.3

Pisząc o rytach na Skale Czarownic nie przypuszczałem, że uda się znaleźć nowy  punkt zaczepienia , który pozwoli zbliżenie się do wyjaśnienia zagadki związanej z rytami jakie można zobaczyć na skale. Dzisiaj natknąłem się jednak na ciekawy artykuł "Petroglifi iz Jame v bližini Trnovskega studenca nad Ilirsko Bistrico na Snežniški planoti (Petroglyphs from the Cave in the vicinity of Trnovno spring above Ilirska Bistrica on the Snežnik plateau)", którego autorką jest Katja Hrobat Virloget. Artykuł zamieszczono na portalu STUDIA MYTHOLOGICA SLAVICA http://sms.zrc-sazu.si/pdf/17/07_sms17_Hrobat.pdf .
Moją uwagę przykuły zamieszczone w artykule zdjęcia,  przedstawiające ryty z jaskini znajdującej się w pobliżu  Trnovskega źródła . Pierwszy z nich według autorki przedstawiać ma stylizowanego strzelca (Stilizirani strelec) - zdjęcia (slika ) nr 1 i 2 , które możemy porównać ze zdjęciami rytu nr 4 (poniżej) z wpisu  http://halfsciencenonfiction.blogspot.com/2014/10/skaa-czarownic-cz2.html 



Widać tu ogólne podobieństwo rytów ze Skały Czarownic i z jaskini . Widać je również na innym zdjęciu, zrobionym z innej perspektywy http://bbfan.pl/wp-content/gallery/skala-czarownic-wilkowice/6.jpg i umieszczonym we wpisie "Tajemnicza Skała Czarownic" na stronie http://bbfan.pl/ .
Co do interpretacji owego rytu, odsyłam do artykułu  Katji Hrobat Virloget. Można oczywiście zadawać sobie pytanie, czy interpretacja ta może w jakimś stopniu odnosić się  do rytu ze Skały Czarownic. To pytanie pozostanie na razie otwarte. Interpretację tą warto brać pod uwagę, szczególnie jeśli po przeczytaniu następnego rozdziału spojrzymy na te ryty jako na całość kompozycji. Przejdźmy zatem do następnego rozdziału "Simbolika prekrižanih krogov" . Na zdjęciu (slika) nr 3 zobaczyć możemy  liczne koła z kilkoma przecinającymi je liniami. Gdy przyjrzymy mu się dokładniej, w lewym dolnym rogu bez trudu zobaczymy koło przypominające słoneczny krzyż, który dobrze już znamy ze Skały Czarownic (poniżej):

Pisząc poprzednio na temat tego rytu, napisałem, iż ze względu na jego płytkość jak i brak pewnej staranności w jego wykonaniu budzi on moje największe wątpliwości. Teraz jednak po zapoznaniu się z artykułem i tym, co jego autorka  pisze  na ten temat:"Simbol prekrižanega kroga, z dvema in štirimi križi, je tako tudi prek izročila iz Prelož mogoče interpretirati kot solarni simbol, kar nakazuje obredna pesem posvečena božanskemu liku Dajbogu, ki ga raziskovalci povezujejo s soncem, nebeškim žarom in posledično blagostanjem" oraz po porównaniu obu rytów, skłonny jestem zmienić zdanie. Wydaje się bowiem, że ze wszystkich rytów ze Skały Czarownic ten właśnie może się okazać najbardziej pierwotnym, a równocześnie osadzonym w tradycji obrzędowej.
Zwróćmy jeszcze uwagę na jeden fragment artykułu "Simbol, ki nastopa v obredni pesmi božanstvu, povezanemu s soncem, je prekrižan krog s po eno piko sredi vsakega polja" Mowa jest tu o symbolu , który w obrzędowej pieśni powiązany jest z solarnym bóstwem.Tym symbolem jest przekreślony krąg z jedną kropką w środku każdego pola. Podobny symbol krzyża z czterema kropkami odnajdujemy również na Skale Czarownic:
 

Na koniec jeszcze jeden fragment , który  nawiązuje do kręgu jako funkcji ochronnej przed urokiem i złem z "zaświatów". W pewien sposób nawiązuje więc też do legendy związanej z nazwą Skała Czarownic:
"Pri analizi kroga ne gre mimo simbolike risa, za katerega Boris Čok pravi, da je  imel v izročilu varovalno vlogo. Tako so na primer v lokalni povedki trije hlapci v iskanju  bogastva ostali zaščiteni pred hudičem zaradi tega, ker so ostali v začrtanem  risu (Čok 2012: 69–70). Tudi povedke s Krasa in drugod potrjujejo varovalno funkcijo risa pred nevarnostmi iz onstranstva". 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz