Translate

środa, 15 października 2014

Boże stópki i nie tylko

Tytułowe "Boże stópki" to nie tylko nazwa ciekawego projektu , o którym więcej możecie przeczytać tu: http://bozestopki.pl/ , lecz również pewien fenomen kulturowy. Nie będę się o nim rozpisywał, odsyłam więc was do linku powyżej. Ta strona , jaki cały projekt, stanowi miłe zaskoczenie, że są ludzie , którym w profesjonalny sposób udało się podjąć próbę zmierzenia z pewną ludycznością, wymykającą się, jak mawiał nasz wieszcz , szkiełku i oku. Przeglądając zamieszczone tam zdjęcia zauważyłem, że niektóre symbole na nich przedstawione wykazują pewne ciekawe podobieństwa do rytów ze „Skały Czarownic" oraz rytu z Trzech Kopców. Popatrzmy np. na zdjęcia obiektów z Woskrzenic http://bozestopki.pl/?p=331 . Na fot. 3 w części III można zauważyć coś co przypomina „Swarożycowy krzyż", o którym pisze Petko Nikolic. Podobnie wygląda ryt na fot.4. Tutaj również mamy coś co przypomina „Swarożycowy krzyż" , a poniżej trójkąt , który Petko Nikolic identyfikuje z symbolem „zimowego przesilenia" . Pomijając rozważania nad słusznością takiej interpretacji, bardzo ciekawe jest samo graficzne „podobieństwo" tych rytów. Szkoda ,że oba kamienie zostały przeniesione z miejsca, w którym zostały pierwotnie ustawione, gdyż ich orientacja według stron świata byłaby wielce interesująca. Kolejny tego typu ryt możemy dostrzec na skale w Kamionie http://bozestopki.pl/?p=51 (obiekt zaznaczony jako III). Kolejnym ( ale już mocno naciąganym ) ciekawym rytem może być ten z Łuzki. Pod okrągłym rytem można (jeśli puścimy wodze wyobraźni) dostrzec ryt, który przypomina nasz ryt nr 2 ze „Skały Czarownic", mogący symbolizować, zgodnie z interpretacją Petko Nikolic, letnie przesilenie. Pozostają nam jeszcze Bukowice. Wspominam o nich nie ze względu na uderzające podobieństwo rytów „krzyża" , lecz ich rozmieszczenie, które przypomina to jakie można zobaczyć na Obiekcie z Trzech Kopców, cokolwiek by to miało oznaczać. Podsumowując tą część za bardzo ciekawy zbieg okoliczności można uznać wzajemne podobieństwo ww. rytów. Może ono wprawdzie wykluczać w pewnym sensie wołoską genezę naszych rytów, lecz z drugiej strony może są dowodem na pewną wspólnotę „symboli" wśród Słowian? i nie tylko.
2. Drugim ciekawym wątkiem jest kamień z Kontrewersu http://www.bogowiepolscy.net/gfx/image/inne2/kamien_z_Kontrewersu_iko.jpg .
Gdy zobaczyłem zdjęcie tego kamienia, byłem naprawdę zaskoczony. Moją uwagę zwróciła szczególnie postać po lewej, a raczej jej ułożenie. Lewa ręka u dołu, prawa wzniesiona ku górze, a nad jej dłonią okrąg. Z ręką na sercu przyznam, że z przymrużeniem oka traktowałem wywody Petko Nikolic dotyczące „kultowego" znaczenia jakie przypisywał on konstelacji Oriona ( http://stecciibogumili.blogspot.com/2013/06/21-jun-vidovdan.html ), lecz tym razem odniosłem nieodparte wrażenie, że w jego twierdzeniach może kryć się ziarno słuszności. Przemawiać za tym może nie tylko sama graficzna forma wyobrażenia tych postaci, lecz również sam sposób ustawienia samego kamienia, który ustawiony był na czymś w rodzaju fundamentu, na osi E-W. Biorąc pod uwagę „przyjmowany" wiek tego rytu, prowadzić to musi do chwili głębszego zastanowienia.
W następnym wpisie wrócimy ponownie do Starego Bielska.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz