Po wprowadzającym wpisie oraz pierwszej nieudanej próbie obserwacji w końcu aura dopisała. Poniżej przedstawiam więc relację z obserwacji dokonanej w dniu -św. Łucji, kiedy noc zapada najszybciej w ciągu całego roku. W obserwacji uczestniczyło łącznie 6 osób, przy czym jedna osoba dobiegła na miejsce w kluczowym momencie, a dwie dalsze tuż po ☺
Zdjęcia jak zwykle pogrupowane są parami i ukazują położenie Słońca na nieboskłonie oraz położenie cieni , jakie rzucają skały w danym momencie.
15:45
14:54
15:03
15:05
15:07
15:09
15:10
15:11
15:12
15:13
15:14
15:15
Robocza hipoteza zakładała , że zmierzch nastąpi w momencie kiedy cień pionowej skały A osiągnie wycięcie w cieniu poziomej skały B. Zdjęcia z godziny 15:11 i następne pokazują, że cień skały A po osiągnięciu wycięcia, przesuwa się jeszcze przez jakiś czas, osiągając o 15:14 południowy (prawy) szczyt wycięcia. Warto zauważyć , że o 15:15 nastąpił lokalny zmierzch. Podczas obserwacji nie widziałem tego zbyt dokładnie , gdyż blask Słońca nieco mnie oślepił, jednak zdjęcia pokazują to dość wyraźnie. Być może nie samo wycięcie, lecz jego prawy brzeg stanowi znacznik, który pozwala wyznaczyć dzień , w którym zmierzch zapada najszybciej w ciągu całego roku. Przesłanki ku takiemu zapatrywaniu dostarczyć mogą dane astronomiczne . Wskazują one , że w okresie od 07 do 16 grudnia mamy kombinację godziny i azymutu zachodu Słońca , które pozycjonują wzajemne ułożenie cieni A i B tak, jak widać to na zdjęciach.
Bliższa analiza tych danych wskazuje, że największe odchylenie punktu zachodu Słońca w kierunku południowym, przy jego zbliżonym czasie, następuje w dniach 15 i 16 grudnia. Różnica 1 stopnia wydaje się być pomijalna , jednak w praktyce odpowiada to odległości dwóch tarcz słonecznych widzianych na linii horyzontu. Zapewne ma to wpływ na wzajemne położenie obu cieni. Warto zaznaczyć , że im bardziej w kierunku południowym następują zachody Słońca , tym bardziej w kierunku północnym (na lewo na zdjęciach) odchyla się położenie pionowego cienia w momencie zachodu Słońca. Zatem oczekiwany efekt "szczerbinkowy" może występować w tych właśnie dniach. Weryfikacja takiego założenia wymaga jednak powtórzenia obserwacji ☺
Na koniec chciałbym podziękować wszystkim uczestnikom obserwacji za determinację w dążeniu do rozwiązania zagadki Diabelskiego Kamienia oraz za mile spędzony czas.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz