Translate

czwartek, 22 grudnia 2016

Zdjęcia z obserwacji zjawiska na Diabelskim Kamieniu w dniu 16.12.2016

Kolejny nasz czytelnik nadesłał zdjęcia z obserwacji zjawiska na Diabelskim Kamieniu , które wykonał w dniu 16.12.2016r. Jak już wcześniej tutaj o tym pisałem , obserwacja dokonana w tym dniu jest niezwykle istotna z punktu widzenia oceny założonej wcześniej hipotezy. Z danych astronomicznych wynika , iż w tej dacie Słońce zachodzi relatywnie najszybciej w trakcie roku na azymucie zbliżonym do maximum odchylenia w kierunku południowym.




Jak widać na zdjęciach, również i w tej dacie pionowy cień przesuwa się poza wycięcie pozimoego cienia. Pozwala to chyba na ostateczne zweryfikowanie przedstawionej już wcześniej hipotezy. Wycięcie w skale poziomej samo w sobie nie stanowi znacznika wyznaczającego (przy pomocy cienia pionowego) dzień , w którym noc zapada najwcześniej w ciągu całego roku, tj. 13 grudnia. 
Na podstawie przeprowadzonych dotychczas obserwacji wskazać jedynie można , iż pionowy cień osiąga swe max. płn wychylenie w dniu 13 grudnia , co sygnalizowane jest przez jego dotarcie do pozycji wyznaczonej przez szczyt prawego zbocza wycięcia. Każdego następnego dnia cień pionowy będzie się już przesuwał w kierunku południowym (na zdjęciu w prawo) , a z momentem, gdy Słońce zacznie nabierać wysokości , pionowy cień ulegnie skróceniu i przestanie pełnić swą rolę . Obrazuje to poniższe zdjęcie, wykonane w dniu 15.10.2016r., na którym wyraźnie widać, że pionowy cień sięga zaledwie do podstawy poziomej skały od jej zachodniej strony. 

  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz