Translate

niedziela, 20 listopada 2016

"Diabelskie" sztuczki na Diabelski Kamieniu

Niejako w cieniu daty grudniowego przesilenia pozostaje inna i ważna z punktu widzenia archeostronomii data - dzień roku, w którym nocy przestaje przybywać, dzień św. Łucji. Poniższy link  odsyła do artykułu całościowo omawiającego tą problematykę. W tym miejscu chciałbym powrócić do wątku poruszonego na czerwcowym spotkaniu w Książnicy Beskidzkiej i przedstawić hipotezę, dotyczącą Diabelskiego Kamienia. Jest to trochę nietypowa sytuacja, gdyż zwykle przed publikacją wpisu , staram się zweryfikować tezy , które przedstawiam we wpisie. Jednak tym razem okoliczności zmuszają mnie do odwrócenia kolejności i najpierw przedstawię hipotezę , a następnie podejmę próbę jej weryfikacji. 
Diabelski Kamień to tak naprawdę formacja skalna składająca się z dwóch ostańców , pierwszy A tworzy wyniosłą formę skalną, drugi B zupełnie płaską. 
Widok w kierunku zachodnim

Widok w kierunku południowym

Wzajemne ułożenie obu form skalnych, powoduje, że w grudniu o zachodzie słońca , skała A rzuca cień na skałę B


Ta zależność kreuje dosyć ciekawe zjawisko , które pierwszy raz dostrzegłem na zdjęciach które wykonałem w dniu 20.12.2015r. Okazało się , że cień rzucany przez skałę A , przesuwa się względem cienia rzucanego przez skałę B. Przy czym cień rzucany przez skałę B tworzy szczerbinkę , taką jaką znamy z broni strzeleckiej.  Przebieg  zjawiska "przypomina" zatem nieco proces zgrywania muszki i szczerbinki w broni strzeleckiej.
Oto jak zjawisko to wygląda w naturze:
Początek obserwacji zjawiska
 strzelisty cień skały A widoczny jest po lewej stronie od płaskiego cienia skały


cień A przesuwa się w prawo względem cienia skały B



godzina 15:15 - wysokość Słońca nad masywem Szyndzielni

godzina 15:15 - cień A osiąga wycięcie w cieniu B 

zjawisko "wychodzi" z kadru

godzina 15:17 - wysokość Słońca nad masywem Szyndzielni

 to ostatni moment obserwacji zjawiska przed nastaniem lokalnego zmierzchu, kiedy to Słońce chowa się za kulminacją Szyndzielni 

Od tego momentu zmierzch nastaje z błyskawiczną szybkością



Kolejny raz, wyposażony już w "profesjonalny" sprzęt, zjawisko to zaobserwowałem ponownie w dniu 30.12.2015r.,
godzina 15:19 - wysokość Słońca nad masywem Szyndzielni

godzina 15:19 - cień A osiąga "szczerbinkę" cienia B 

15:24 - lokalny zmierzch


- w dniu 13 grudnia zachód Słońca następuje o godzinie 15:43
- w dniu 20 grudnia zachód Słońca następuje o godzinie 15:45
- w dniu 30 grudnia zachód Słońca następuje o godzinie 15:52
Z powyższego wynika , że w dniu 13 grudnia lokalny zachód Słońca winien nastąpić od dwie minuty wcześniej niż w dniu 15 grudnia. 
Moja hipoteza zakłada , że istnieje spore prawdopodobieństwo , że w dniu 13 grudnia , kiedy nocy przestaje już przybywać, w chwili lokalnego zachodu Słońca , cień A będzie znajdować się w szczerbince cienia B
Czy w dniu 13 grudnia rzeczywiście taka zależność wystąpi, dowiemy się jedynie poprzez bezpośrednią obserwację. 
Zapraszam zatem wszystkich czytelników do obserwacji tego zjawiska. Pozycja Słońca stwarzać będzie dogodne warunki do obserwacji w dniach od 7 do 16 grudnia, przy czym obserwacje w każdym z tych dni będą się od siebie nieznacznie różnić, stąd optymalną datą jest 13 grudnia. Wystarczy zaopatrzyć się w telefon lub aparat z prawidłowo ustawioną godziną oraz optymalnie jakiś ekran do rzutowania nań cienia, może to być zwykła karimata.
Jeśli uda się Wam zaobserwować zjawisko, to Wasze zdjęcia chętnie  zamieszczę na blogu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz