Translate

niedziela, 21 czerwca 2015

Źródło w Lesie św. Wita?

Tytułowe źródło znajduje się nieopodal Żywca, obecnie nad brzegiem sztucznego jez. Żywieckiego, powstałego na skutek spiętrzenia rzeki Soły. Niegdyś teren w pobliżu źródełka znajdował się  nieopodal Starego Żywca, a obok źródełka znajdowała się również kapliczka, którą wysadzono przy budowie zbiornika wodnego. 
Samo źródło znajduje się w Lesie św. Wita, no właśnie św. Wita, czy też Świętowida/Światowida. Czy poza samą 'zbieżnością' tych dwóch nazw istnieje jakaś przesłanka wskazująca na  możliwość, iż sam las i źródło mogło być poświęcone Światowidowi ?
Nie bez kozery tekst ten zamieszczam właśnie dzisiaj, 21 czerwca , a więc dniu letniego przesilenia, Sobótkę. Źródło położone jest bowiem w miejscu nieprzypadkowym, o czym można przekonać się, gdy spojrzymy na poniższą grafikę


Jak widzimy, w dniu tym Słońce oglądane właśnie spod źródła winno zajść dokładnie pośrodku "Bramy Wilkowickiej".  Czy tak jest w istocie zobaczyć możemy na sekwencji poniższych zdjęć









Z powodu wyjątkowo niestabilnej pogody zdjęcia wykonałem w chwili kiedy nadarzyła się ku temu  okazja, a więc w środę 17 czerwca, jednakże nie ma to większego wpływu na ogólny wygląd tego zjawiska. W dniu 21 czerwca Słońce zaszłoby bowiem nieco bardziej na prawo od miejsca widocznego na zdjęciu.
Takie wzajemne rozmieszczenie elementów widocznego układu , dwóch wzgórz i Słońca widzianego pomiędzy nimi ma bardzo długą historię oraz symbolikę solarną, o czym można przekonać się choćby w linkowanym tekście http://www.archaeometry.org/heliocene.html . Wskazywać to może, że ludowa tradycja związana ze Źródłem nie jest wcale przypadkowa, tak samo jak nazwa samego Lasu, która być może zmieniona została w czasach już chrześcijańskich. Samo natomiast zjawisko widoczne w dniu letniego przesilenia , ujawniać może również istnienie symboliki solarnej w skali megalitycznej.
Warto się również przyjrzeć ogólnej panoramie widocznej spod źródła


Na tak widzianej panoramie zaznaczyć można kilka charakterystycznych punktów
 
  1. Góra Żar
  2. Czarci Kamień
  3. Skała Czarownic
  4. Brama Wilkowicka
  5. Trzy Kopce
  6. Skrzyczne
  7. Murońka i "magalit" w Kuźniach
  8. Barania Góra
Widzimy zatem jak Kotlina Żywiecka obwiedziona jest miejscami, które można powiązać z kultem solarnym.
W pierwszej kolejności wskazać można, na pewne maxima pozornego ruchu Słońca jakie wyznacza zachód Słońca w dniu przesilenia letniego widziany na tle  Bramy Wilkowickiej (4) oraz zimowego , które widoczne będzie zapewne na tle Baraniej Góry (8) , przedzielonych zachodem Słońca w dniu równonocy widocznym na tle Skrzycznego (6). Widoczne jest również nagromadzenie miejsc powiązanych w jakiś sposób z Słońcem: Czarci Kamień, Skała Czarownic, Kuźnie czy też Góra Żar.
Istnieje jeszcze jeden aspekt, który w dobie Internetowej atomizacji społeczności lokalnych coraz bardziej zanika, otóż w Sobótkę na wielu z widzianych na tej panoramie szczytach rozbłysły by sobótkowe ogniska. Gdyby zatem komuś z czytelników udało się uwiecznić taki widok , to chętnie takie zdjęcie mogę załączyć jako ilustrację wpisu.

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz