Tytułowe źródło znajduje się nieopodal Żywca, obecnie nad brzegiem sztucznego jez. Żywieckiego, powstałego na skutek spiętrzenia rzeki Soły. Niegdyś teren w pobliżu źródełka znajdował się nieopodal Starego Żywca, a obok źródełka znajdowała się również kapliczka, którą wysadzono przy budowie zbiornika wodnego.
Samo źródło znajduje się w Lesie św. Wita, no właśnie św. Wita, czy też Świętowida/Światowida. Czy poza samą 'zbieżnością' tych dwóch nazw istnieje jakaś przesłanka wskazująca na możliwość, iż sam las i źródło mogło być poświęcone Światowidowi ?
Nie bez kozery tekst ten zamieszczam właśnie dzisiaj, 21 czerwca , a więc dniu letniego przesilenia, Sobótkę. Źródło położone jest bowiem w miejscu nieprzypadkowym, o czym można przekonać się, gdy spojrzymy na poniższą grafikę
Jak widzimy, w dniu tym Słońce oglądane właśnie spod źródła winno zajść dokładnie pośrodku "Bramy Wilkowickiej". Czy tak jest w istocie zobaczyć możemy na sekwencji poniższych zdjęć
Z powodu wyjątkowo niestabilnej pogody zdjęcia wykonałem w chwili kiedy nadarzyła się ku temu okazja, a więc w środę 17 czerwca, jednakże nie ma to większego wpływu na ogólny wygląd tego zjawiska. W dniu 21 czerwca Słońce zaszłoby bowiem nieco bardziej na prawo od miejsca widocznego na zdjęciu.
Takie wzajemne rozmieszczenie elementów widocznego układu , dwóch wzgórz i Słońca widzianego pomiędzy nimi ma bardzo długą historię oraz symbolikę solarną, o czym można przekonać się choćby w linkowanym tekście http://www.archaeometry.org/heliocene.html . Wskazywać to może, że ludowa tradycja związana ze Źródłem nie jest wcale przypadkowa, tak samo jak nazwa samego Lasu, która być może zmieniona została w czasach już chrześcijańskich. Samo natomiast zjawisko widoczne w dniu letniego przesilenia , ujawniać może również istnienie symboliki solarnej w skali megalitycznej.
Warto się również przyjrzeć ogólnej panoramie widocznej spod źródła
Na tak widzianej panoramie zaznaczyć można kilka charakterystycznych punktów
- Góra Żar
- Czarci Kamień
- Skała Czarownic
- Brama Wilkowicka
- Trzy Kopce
- Skrzyczne
- Murońka i "magalit" w Kuźniach
- Barania Góra
Widzimy zatem jak Kotlina Żywiecka obwiedziona jest miejscami, które można powiązać z kultem solarnym.
W pierwszej kolejności wskazać można, na pewne maxima pozornego ruchu Słońca jakie wyznacza zachód Słońca w dniu przesilenia letniego widziany na tle Bramy Wilkowickiej (4) oraz zimowego , które widoczne będzie zapewne na tle Baraniej Góry (8) , przedzielonych zachodem Słońca w dniu równonocy widocznym na tle Skrzycznego (6). Widoczne jest również nagromadzenie miejsc powiązanych w jakiś sposób z Słońcem: Czarci Kamień, Skała Czarownic, Kuźnie czy też Góra Żar.
Istnieje jeszcze jeden aspekt, który w dobie Internetowej atomizacji społeczności lokalnych coraz bardziej zanika, otóż w Sobótkę na wielu z widzianych na tej panoramie szczytach rozbłysły by sobótkowe ogniska. Gdyby zatem komuś z czytelników udało się uwiecznić taki widok , to chętnie takie zdjęcie mogę załączyć jako ilustrację wpisu.